Bahçesinin İçinden


Nazlı Dinçel’in 16mm filmleri
Afiş Tasarımı: Sarp Sözdinler
Fol Sinema, deneysel sinemacı Nazlı Dinçel’in katılımıyla yönetmenin filmlerini ilk defa orjinal formatı olan 16mm’den gösterdi.

‘Bahçesinin İçinden’ adlı seçkide yönetmenin Reframe (2009), Leafless (2011), Her Silent Seaming (2014), Solitary Acts #4 (2015), Solitary Acts #5 (2015), Solitary Acts #6 (2015) filmleri yer aldı.

8 filmden oluşan gösterimin 7 tanesi Nazlı Dinçel’e ait. Diğeri ise bir eğitim filmi olan 1977 yapımı "Sharing Orgasm, Communicating Your Sexual Responses”. Kadınlara ne şekilde orgazm olunabilecegini öğretmeye çalışan bu buluntu film, seçkinin genel teması olan kadın cinselliğine yönelik yaklaşımı ortaya koyuyor.

Gösterim, Nazlı Dinçel’in katılımıyla gerçekleştirildi. Gösterimin ardından yönetmen, izleyicilerin sorularını yanıtladı.
Nazlı Dinçel, 1989’da Ankara’da doğdu. 17 yaşında ABD’ye göç etti ve Milwaukee’de sanat eğitimi aldı. Batı toplumunda kendi varoluşundan da yola çıkan, parçalanma tecrübeleri üzerine yoğunlaşan işleri Rotterdam Film Festivali, Ann Arbor Film Festivali ve Dallas Modern Sanat Müzesi gibi birçok farklı festival ve kurumda izleyiciyle buluştu. Her Silent Seaming (2014) filmiyle 2015’te Chicago Underground Film Festivali’nde En İyi Deneysel Film ödülünü aldı.Fotoğraf: İpek Çınar