Çırağın Parlasın


Jodie Mack’in filmleriAfiş Tasarımı: Sarp Sözdinler
Deneysel sinemacı Jodie Mack’in işlerinden oluşan ve toplam 75 dakika süren ‘Çırağın Parlasın’ adlı bu özel gösterim, yılın en uzun günü olan 21 Haziran’da yönetmenin katılımıyla gerçekleştirildi.

Bu film seçkisi, buluntu malzemelere, üretimin evrimleşen yöntemlerine, emek biçimlerine ve gündelik hayatta dekorasyonun rolüne belirli bir ilgi tekamül ederken, bir yandan da soyut sinemanın biçimsel ilkelerini araştırıyor. Estetik pahanın hiyerarşisini ve yüksek ile alçak arasındaki gerilimi kışkırtan bu filmler, post-psychedelic bir atmosferdeki soyut canlandırmanın rolünü sorguluyor.

Gösterimin ardından Jodie Mack, izleyicilerin sorularını yanıtladı.
Jodie Mack (1983, Londra), MFA’sını Chicago’daki The School of the Art Institute’ten, film, video ve yeni medya alanında almış deneysel bir canlandırıcıdır. Soyut/mutlak canlandırmanın biçimsel teknik ve yapılarını, sinema türlerininkiyle harmanlayan kendi el yapımı filmleri; grafik sinema ve hikaye anlatıcılığı arasındaki ilişki ile biçim ve anlam arasındaki tansiyonu keşfetmek üzere kolajı kullanır. Şu anda, Darhmouth Collage Animasyon bölümünde Yardımcı Öğretim Üyesi olarak çalışmaktadır.Fotoğraflar: Bade Kiraz Özer