Sleepless Night Stories & Minotor
13. Sharjah Bienali/Bahar iş birliğiyle


Gündelik yaşamın ufak nüanslarını iki farklı sinema anlayışı ile önümüze koyan iki film, bu gösterim serisi aracılığıyla tıpkı uykusuzluğun uykuyu, uykunun ise uykusuzluğu kovaladığı gibi birbirine eklemleniyor.

Bu gösterim 13. Sharjah Bienali'nin İstanbul ayağı olan, küratörlüğünü Zeynep Öz’ün üstlendiği 'Bahar' programının bir parçası olarak SALT Galata’da gerçekleştirilmiştir.
Avangard sinemanın öncülerinden kabul edilen Jonas Mekas, ilerlemiş yaşına rağmen kamerasını sürekli yanında taşıyarak günlük-videolarına devam ediyor. Arkadaşlarıyla buluştuğu uzun uykusuz gecelerde arkadaşlarının anlattığı hikayeleri kaydedip birbirine bağlayarak Binbir Gece Masalları hissiyatını yaratıyor. Genç yönetmen Nicolás Pereda ise Meksika’da bir evde yaşanan uyuma, rüya görme, okuma ve aşık olma eylemlerini 30’lu yaşlardaki üç karakteri aracılığıyla perdeye taşıyor.

Sleepless Night Stories
Yön. Jonas Mekas, 2011, 115’, video

Minotaur
Yön. Nicolás Pereda, 2015, 56’, videoGösterim sonrasında Işıl Baysan Serim, 'Mitik, Şiirsel ve Düşsel Karşılaşmaların Topoğrafyası Olarak Ev' başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi.Fotoğraflar: İpek Çınar