Teraküm

Alexander Stewart’ın Filmlerinden SeçkiAfiş Tasarımı: Sarp Sözdinler
Teraküm adlı bu program, Chicago menşeli sanatçı ve yönetmen Alexander Stewart’ın işlerinden oluşmaktadır. Sanatçının on yıllık çalışmalarının sunumu olan bu program, Stewart’ın soyut animasyon ve deneysel sinema arasındaki bağa dair ilgisini açığa çıkarmaktadır. Filmler, genel anlamda hareketlerin büyüleyici kademeli yığılmasından (teraküm hali) meydana gelmektedir. Kendine maruz kalma hali ve kısıtlanmak, yapısal ve psikedelik sinemanın mirası olarak yönetmenin işlerinde göze çarpmaktadır.

Gösterim, yönetmen Alexander Stewart’ın katılımıyla gerçekleşmiştir.

« Alexander Stewart’ın büyüleyici filmleri, dünyadaki desenleri ve bağlantıları alışılmadık yöntemlerle keşfe çıkıyor. Bunlar animasyonun gerçek çekimlerle, anlatı unsurlarının diğer biçimsel deneyimlerle iç içe olduğu türden işler. Bütün bu farklı yaklaşımlar arasında güçlü ve eşsiz bir tasavvur yatarken görüntüyü olası bir sanat eseri biçiminde bulaşıcı bir büyüleyicilikle önümüze sunuyor. »
— Edwin RostronAlexander Stewart'ın kısa filmleri Uluslararası Rotterdam Film Festivali, Slamdance Film Festivali, Ann Arbor Film Festivali ve Japonya’daki ImageForum gibi çeşitli ülkelerde festivallerde gösterildi. Eyeworks Deneysel Animasyon Festivali’nde yönetmen yardımcılığı yapan Stewart, 2006-2013 yılları arasında Roots & Culture Contemporary Art Center’da çeşitli gösterimlerin küratörlüğünü üstlendi. Chicago’da yaşayan yönetmen, DePaul Üniversitesi’nde animasyon dersleri vermektedir.

Seçkide yer alan filmler
Erreta 2005, 6’
Crux Film 2013, 5’ 
The Battle of the Stand-Stills 2010, 15’
100 Foot Pull 2010, 2’
4000 Frame Throw (Pitchin' Machine) 2011, 2’
Disappears – Power 2013, 4’
What I Want 2013, 6’
Peacock 2014, 5’
Very Similar To 2009, 2’
Fort Morgan 2014, 22’Alexander Stewart’ın Errata (2005) filminden bir kare