Tuzdan Kaide

Fol Destek Gecesi
Afiş Tasarımı: Melisa Özkan
2015 yılından itibaren İstanbul'un muhtelif yerlerinde ücretsiz olarak film gösterimleri düzenleyen Fol Sinema bir destek gecesi düzenledi. Bu destek gecesinde Fol'un kurucusu Burak Çevik'in geçen Şubat ayında Dünya Prömiyerini Berlin Film Festivali'nin Forum Bölümü'nde gerçekleşTuzdan Kaide filmi gösterildi.

Burak Çevik'in katılımıyla gerçekleştirilen gösterimden elde edilen gelir, Fol'un 2018-2019 dönemindeki gösterimleri için önemli bir kaynak oldu.  Tuzdan Kaide
Yön. Burak Çevik
2018 / 71’

Zamanda sabitlenmiş otuz yaşlarındaki münzevi bir kadın, mağarayı andıran bir odada yaşar. Şehre yaptığı ender ziyaretlerde iblislerin musallat olduğu bir sandalcıyla sohbet eder. Şehrin ücra köşelerinde ikiz kardeşini arar. Zamandan kopmuş, mekânı belirsiz bu yolculukta aynı rüya tekrar tekrar anlatılır.

Burak Çevik, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Sinema-Televizyon öğrenimi gördü. 2018 yılında yönetmenliğini gerçekleştirdiği ilk filmi Tuzdan Kaide, 68. Berlin Film Festivali’nin Forum Bölümü’nde dünya prömiyerini gerçekleştirdi. Şu anda ikinci filmi Aidiyet’in çekimlerini gerçekleştirmekte ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin Sinema-Televizyon Bölümü’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.