Häxan

Asphodel'in Canlı Performansı EşliğindeAfiş Tasarımı: Sarp Sözdinler
Häxan
Yön. Benjamin Christensen
1922, 106', video

Atay İlgün ve Alper Yıldırım’dan oluşan dokusal müzik projesi Asphodel, Häxan adlı kült sessiz filmin üzerine, bu gösterim için özel olarak tasarladıkları eşzamanlı dokusal bir müzik denemesi gerçekleştirdi.

« Bu film, Jean-Luc Godard'a hoş görünebilecek episodik ve retorik yapısıyla, 1922'de Danimarka'da yapıldı. Yönetmen Benjamin Christensen görünüşe göre filmini, (erken dönem popüler Freud çıkarımında yer alan kadın histerisi olarak tanımladığı) büyücülüğün ciddi bir çalışması olarak tasarlamıştı. Ancak gerçekte yönetmenin sadistik pornografi için sahip olduğu bir bahaneydi. Film zamanla etkisini arttırdı: antika gibi görünmüyor, çıplaklık sahneleri ve bel altı göndermeler şimdilerde gevrek ve kötü niyetli bir yapıya sahip — eskiden kalan yaşanmışlıklar, sağlıksız imgelemler gibi görünüyorlar.»
—Dave KehrFolk ve dokusal müzik, sanat kitabı ve şiir üzerine yoğunlaşan Ankaralı bir yayınevi ve plak şirketi olan Wounded Wolf Press, Türkiye’den sanatçıların yanı sıra İngiltere’den James Vella (FatCat Records), Canada’dan Aidan Baker (Najda) gibi birçok değerli yazar ve müzisyeni bünyesinde bulundurmaktadır. Asphodel, Wounded Wolf Press bünyesinde gerçekleştirilen bir müzik projesidir.
Fotoğraf: İpek Çınar